Podle abecedy jsme pro Vás seřadili různé obecné pojmy, se kterými se můžete setkat při investování a neodmyslitelně k němu patří.

After hours: Označuje dobu, po uzavření běžného obchodního dne na burze. Během této doby, se obchodníci mohou zapojit do obchodování s cennými papíry mimo standardní obchodní hodiny. Obchody po uzavření běžného obchodního dne, mohou být ovlivněny nižší likviditou a většími cenovými výkyvy, protože se obchodní aktivita během této doby obvykle omezuje na menší počet účastníků.

Akvizice: Je proces, při kterém jedna společnost získává kontrolu nad jinou společností tím, že kupuje většinový podíl jejich akcií nebo aktiv. Tímto způsobem může společnost rozšířit své portfolio, tržní podíly, nebo získat přístup k novým technologiím a trhům.

Alternativní investice: S výjimkou klasických investic, jako jsou například akcie, opce, dluhopisy, nemovitosti, nebo zlaté cihly, tak  můžeme investovat do alternativních investic, jako je třeba investiční alkohol, sběratelské předměty, mince, veteráni  či podpisy a podobně.
U alternativních investic existuje několik specifických rizik, jako nízká likvidita, padělky a extrémně dlouhý časový horizont.

Apreciace: Je zvýšení hodnoty měny ve srovnání s ostatními měnami, nebo komoditami. Tento jev obvykle nastává, díky ekonomickému růstu, politické stabilitě nebo rozhodnutím centrální banky, která může intervenovat na trzích a ovlivnit směnný kurz měny. Apreciace může mít různé dopady, včetně zvýšení kupní síly měny, snížení inflace a zlevnění dovozu.

Asset management: Je označení zpravidla aktivní správy portfolia. Pro lepší porozumění – subjekt poskytující Asset management vytvoří obchodní strategii, pomocí které za předem stanovený poplatek spravuje vaše peníze.

Blockchain: Je decentralizovaný systém záznamu transakcí, který je navržen tak, aby byl odolný vůči manipulaci a podvodům. Jedná se, o distribuovanou databázi, která ukládá data o transakcích ve formě bloků propojených pomocí kryptografických technik.

BlueChip: Označuje akcie velkých, stabilních a finančně zdravých společností s dlouhodobě úspěšnou historií. Tyto společnosti mají obvykle pevné zákaznické základy, stabilní příjmy a vysokou tržní kapitalizaci.

Broker: Je označení společností poskytujících obchodní platformu (nebo jiný nástroj), která Vás jakožto investora propojuje s burzou.

BuyBack: Zpětný odkup akcií znamená, že se firma snaží vykoupit od investorů akcie do soukromého držení. Tento krok, je obecně vnímán v pozitivním světle jelikož společnost ukazuje, že je v dobré ekonomické kondici a je přesvědčena svými budoucími úspěchy.

Navíc tím, že společnost vytváří kupní sílu na své akcie, může dojít k přepisu kupní síly nad nabídkou a tím cena vystoupá nahoru.

CEO: (z anglického Chief Executive Officer) je česky ředitel obchodní společnosti, generální ředitel, či prostě u nás v ČR se tak označuje ten nejvýše postavený člověk v dané firmě. Jde o člověka, který má jednatelskou pravomoc uvnitř společnosti, ale i vůči třetím osobám.

Cílová cena: Neboli target price, která se vydává v ročním horizontu. Můžou jí vydat zpravidla jen investiční banky, nebo finanční analytici po přezkoumání údajů, jako jsou fundamentální a technické faktory,  vývoj tržního prostředí, finanční výsledky společnosti, makroekonomické ukazatele, nebo trendy.
V jednoduchosti řečeno, na základě hloubkové analýzy renomovaný finanční dům vydá očekávanou cenu akcie, kde se dostane dle jejich odhadů v ročním horizontu, Pro investory, právě tyto ceny mohou sloužit k odhadu zhodnocení a určení lukrativity investice. 

Circuit Breaker: Mechanismus na burzách, který automaticky pozastaví obchodování, pokud dojde k prudkému poklesu cen.
Občas se mu přezdívá také fluktuační limit.

DCF: DCF model (Discounted Cash Flow model), je finanční nástroj, který se používá k odhadu hodnoty podniku, nebo investičního projektu, na základě budoucích peněžních toků. V podstatě se počítá současná hodnota všech budoucích peněžních toků, které projekt, nebo podnik vygeneruje, a to pomocí určitého diskontního míry (discount rate), která odráží riziko a časovou hodnotu peněz.
V praxi, nám DCF pomáhá určit férovou cenu akcie. 

Deflace: Je opakem inflace, což znamená, že je to pokles obecné úrovně cen zboží a služeb v ekonomice. Během deflace se kupní síla peněz zvyšuje, což znamená, že za stejnou částku můžete koupit více zboží a služeb než dříve. Deflace může být způsobena například poklesem poptávky, nadměrnou nabídkou zboží a služeb, poklesem mezd, nebo zhoršením ekonomických podmínek. Přestože se zdá, že by nižší ceny mohly být pro spotřebitele příznivé, tak deflace může mít i negativní dopady na ekonomiku, jako je klesající spotřeba, investice a růst, a může vést k hospodářské recesi. 

Delisting: Je termín, který označuje proces, stažení akcií společnosti z veřejného obchodování na dané burze. K tomuto kroku, obvykle dochází ze dvou hlavních důvodů.
Dočasný delisting: Mohou nastat situace, kdy je akcie dočasně stažena z burzy. To se může stát, například kvůli neplnění regulatorních požadavků, finančním problémům, či jiným krátkodobým událostem. Po vyřešení problémů, může být akcie opětovně uvedena k obchodování.
Trvalý delisting: Může také dojít, k trvalému stažení akcií z burzy. To se často děje v případech, kdy společnost ztrácí hodnotu, má finanční problémy, je v likvidaci, nebo se stane součástí jiné společnosti a vlastník rozhodne o stažení akcií z veřejného obchodování.

Devalvace: Je snížení hodnoty měny, ve srovnání s ostatními měnami, nebo komoditami. Obvykle je to důsledek úmyslného zásahu centrální banky, která může snížit hodnotu měny prostřednictvím změny směnného kurzu. Cílem devalvace může být zvýšení konkurenceschopnosti vývozu, podpora domácího průmyslu, nebo snížení státního dluhu. 

Devizový kurzový režim: Je situace, kde je hodnota měny stanovena na základě kurzu jiné měny, nebo měnového koše, často pod vlivem intervencí centrální banky. V minulosti byl tento režim nastaven např. u CZK vůči EUR.

DIP: Jedná se, o dlouhodobý investiční produkt a alternativu k penzijnímu spoření, který nabízí výrazně větší variaci obchodních nástrojů, kde v porovnání s penzijním spořením jsou výrazně nižší poplatky.  

Dividenda: Je část čistého zisku, která je vyplacena akcionářům za držení akcie v EX day. O tom, jestli společnost vyplatí dividendu, v jaké velikosti a termínu se rozhoduje na valné hromadě.

DPO: (Direct Public Offering) je alternativním způsobem, jak společnost může nabídnout své akcie veřejnosti, aniž by využila tradiční proces IPO. U DPO společnost prodává své akcie přímo investorům, bez prostřednictví investiční banky, nebo finančních poradců. Tento přístup, umožňuje společnostem získat kapitál přímo od investorů a zároveň snižuje náklady a administrativní zátěž spojenou s tradičním IPO.

Duální listing: Jde o situaci, kdy určitá akcie je uvedena k obchodování na dvou různých burzách, nebo trzích současně. Tato praxe umožňuje investorům a obchodníkům přístup k danému akciovému titulu na více trzích, což může vést ke zvýšení likvidity a transparentnosti obchodů. Dual-listing může být užitečný zejména pro globální společnosti.
Jedna z posledních celosvětově známých firem která vstoupila na burzu pomocí duálního listingu byla Tencent music. Ti vstoupili na burzu Nyse pod tickerem TME a zároveň do Hongkongu pod tickerem 1689.

Earnings: Jde o anglické označení hospodářských výsledků. Každá firma, která je na burze musí pravidelně, až na výjimky jednou za kvartál (čtvrt rok) zveřejnit kompletní sadu údajů. Konkrétně se jedná o:
Hrubý příjem: Celkové příjmy z prodeje výrobků, nebo služeb před odečtením nákladů.
Čistý příjem: Hrubý příjem, po odečtení všech nákladů a daní.
Hrubý zisk: Celkový zisk, před odečtením nákladů.
Čistý zisk: Zisk, po odečtení všech nákladů a daní.
Výsledky operací: Podrobný přehled, o výsledcích provozu firmy, včetně nákladů na výrobu, distribuci, marketing atd.
Zisk na akcii: Čistý zisk firmy, rozdělený počtem akcií, což poskytuje ukazatel ziskovosti jednotlivé akcie.
Tržby: Celkové příjmy z prodeje, včetně výnosů z prodeje aktiv.
Náklady na prodej a administrativní náklady: Náklady spojené s prodejem výrobků, nebo služeb a náklady na provoz a správu firmy.
Aktiva a pasiva: Přehled o aktivech a pasivech firmy, včetně majetku, závazků a pohledávek.
Cash flow: Informace o tom, jak firma generuje hotovostní prostředky a jak s nimi nakládá.
Investiční aktivity: Podrobnosti o investičních aktivitách firmy, jako jsou nákupy majetku, investice do nových projektů atd.
Finanční stav: Hodnocení finanční stability firmy, včetně ukazatelů, jako zadluženost, likvidita, rentabilita atd.
Rozhodnutí managementu: Zpráva o klíčových rozhodnutích a strategických směrech, které firma zvažuje, nebo realizuje.
Provozní ukazatele: Ukazatele, jako marže, obratovost zásob, efektivita využití aktiv atd., které hodnotí výkonnost a efektivitu firmy.
Prognózy a budoucí plány: Očekávaná očekávání a plány firmy pro následující období.

EX day: Den, ve který musím držet akcii, abych měl nárok na obdržení výplaty dividendy
Pro příklad, pokud je ex day 1.ledna musím mít v tento den nakoupenou akcii a prodat ji nejdříve 2. ledna

FED: Je zkratka pro Federální rezervní systém Spojených států (Federal Reserve System). Jedná se o centrální banku Spojených států amerických, která byla založena v roce 1913

Fiskální politika: Je soubor opatření a rozhodnutí vlády týkajících se veřejných financí, jako jsou výdaje, daně a zadlužení, s cílem ovlivnit ekonomiku. Hlavním nástrojem fiskální politiky jsou vládní výdaje a daně. Vláda může použít fiskální politiku k podpoře ekonomického růstu, snížení nezaměstnanosti, kontrole inflace, nebo řešení jiných ekonomických problémů.

Flash Crash: Náhlý a výrazný pokles cen aktiv na trhu, který trvá pouze krátkou dobu.

Fluktuace: V ekonomickém a finančním světě, se obecně odkazuje na neustálé změny, nebo pohyby v cenách, hodnotách, nebo úrovních určitých proměnných. Tyto fluktuace mohou nastat v různých oblastech, včetně cenových indexů, měnových kurzů, akciových trhů, hospodářského růstu, nebo zaměstnanosti. Jsou důsledkem mnoha faktorů, včetně změn ve spotřebitelském chování, nabídce a poptávce, makroekonomických politikách, geopolitických událostech a dalších vnějších vlivů.

FOMO:
Zkratka, pro termín „Fear Of Missing Out“, označující hrůzu z toho, že člověku uniká něco důležitého. V oblasti investice do kryptoměn se FOMO objevuje v souvislosti s děsem, že by mohla člověku utéct dobrá investice. FOMO, tak vzniká většinou v době strmého růstu, kdy investor rychle investuje v touze svézt se na stoupající vlně.

Futures Contract: Smlouva, která zavazuje kupujícího k nákupu a prodávajícího k prodeji určitého aktiva v budoucnu za předem stanovenou cenu.

Fúze: Je proces, kdy dvě nebo více společností spojí své aktivity a zdroje do jednoho nového subjektu. Tímto spojením, mohou společnosti dosáhnout synergických efektů, zvýšit svou konkurenceschopnost, nebo rozšířit své tržní podíly.

Gap: V doslovném překladu z anglického jazyka, jde o pojem díra. Na burze, se tímto pojmem označuje “díra”, neboli neproobchodované pásmo v grafu. Gap vzniká tak, že se v následném časovém intervalu, (např. ze čtvrtka na pátek), začne obchodovat na jiných cenách, než se trh uzavřel. Na základě historických dat víme, že trh má v celku   slušnou pravděpodobnost tyto díry v grafu vyplňovat, tedy že po gapu směrem na horu přijde korekce a obráceně. 

Garanční fond: Jedná se o způsob ochrany vkladu, před krachem obchodníka, nebo banky. V EU je standardní garanční fond u obchodních účtů 20.000€, v USA 100.000$ a v Británii 85.000£.

Geopolitické riziko: Se týká možnosti politických, nebo vojenských událostí, které mohou mít vliv na mezinárodní vztahy, obchodní politiku a ekonomiku. Tyto události mohou zahrnovat napětí mezi zeměmi, teroristické útoky, války, sankce, politické nepokoje, nebo změny ve vládní politice. Geopolitické riziko může mít negativní dopad na finanční trhy, zejména pokud vyvolává nejistotu a ovlivňuje investiční prostředí.

Going private: Nebo také „privatizace“. Tento proces probíhá, když soukromá osoba, nebo investiční skupina rozhodne odkoupit veškeré veřejně obchodované akcie společnosti, což vede k jejímu stažení z veřejných burz. Tímto způsobem, majitelé získávají plnou kontrolu, nad společností a nemusí dále plnit požadavky veřejného obchodování na burzách, jako jsou pravidelné finanční zprávy a splňování regulatorních požadavků.

Halving: Je důležitou událostí v kryptoměnovém světě, která ovlivňuje množství nových mincí, které jsou vytěženy v rámci blockchainu dané kryptoměny. Tato událost, nastává pravidelně v předem stanovených intervalech a vede ke snížení odměny za těžbu bloku o polovinu. Například u Bitcoinu se halving děje každé čtyři roky. V jednoduchém vysvětlení, těžař kryptoměny musí vytěžit 5 bloků, aby získal kryptoměnu po Halvingu musí vytěžit 10 bloků pro tu samou odměnu.
Těžba kryptoměn, je složitý a hlavně technicky náročný proces získávání kryptoměn pomocí výkonné výpočetní techniky. 

Hlavní rezervní měna: Je nejčastěji používána centrálními bankami a dalšími finančními institucemi, jako rezerva pro mezinárodní transakce, obchod a ukládání hodnoty. 

HODL:
Základní termín, i filozofie pro dlouhodobé držitele kryptoměn. Pojem vychází ze slova „hold“, čili „držet“, a značí přístup neprodávat zainvestovanou kryptoměnu v panice, ať už kvůli tomu, že se její cena radikálně propadá (a hrozí, že se bude propadat dál), nebo její cena naopak radikálně stoupá (a hrozí, že výš už stoupat nebude). 

ICO: Neboli „Initial Coin Offering“ (počáteční nabídka mincí). Tento termín, se používá pro proces, při kterém vývojáři nových kryptoměn, či tokenů nabízejí investorům možnost zakoupit nové mince, nebo tokeny, což jim umožňuje získat finanční prostředky na rozvoj a financování svých projektů.

Inflace: Je míra, jakou stoupají obecné cenové hladiny zboží a služeb v ekonomice. Vyjadřuje ztrátu kupní síly peněz v čase.

Inflační riziko: Každá investice musí dosáhnout alespoň zhodnocení stejného, jako je inflace, aby byla zisková i co se kupní síly peněz týče. Inflační riziko je velmi důležité zahrnout zejména u dlouhodobých investic . 

Intervence: Je situace, kdy se centrální banka, nebo vláda aktivně zapojují do trhů, nebo ekonomiky za účelem ovlivnění cen, směnných kurzů, nebo jiných ekonomických faktorů.

IPO: (Initial Public Offering) je proces, kdy soukromá společnost poprvé nabízí své akcie veřejnosti k nákupu na burze. Tímto se stává veřejně obchodovatelnou akciovou společností. S celým procesem firmě pomáhají předem najaté banky. 

ISIN: Je zkratka, pro „International Securities Identification Number“ (Mezinárodní identifikační číslo cenných papírů). Jedná se o unikátní kód, který slouží k jednoznačné identifikaci cenných papírů, jako jsou akcie, dluhopisy, ETF, nebo podílové listy fondu. Každý cenný papír má své vlastní označení, které se používá při obchodování a evidenci cenných papírů na mezinárodní úrovni. ISIN se skládá z 12 znaků, které zahrnují písmena a číslice.

Jednoduché hlasování akcií: Většina společností má pravidlo, že každá akcie má jeden hlas. Avšak, některé společnosti mohou mít „duální třídy akcií“, kde některé akcie mají větší hlasovací práva, než jiné, což může ztížit snahu o převzetí.
Nástroje příslušnosti, ke kmenovým akciím: Některé společnosti, mohou použít nástroje, které váží hlasovací práva kmenových akcií tak, aby bylo těžší převzít kontrolu nad společností.
Prodej dceřiných společností: V případě hrozícího převzetí, může společnost prodat, některé dceřiné společnosti, nebo aktiva, aby ztížila snahu o převzetí.

Komise: Jedná se o poplatek, z pravidla za zobchodovaný objem. Někteří obchodníci komisi účtují jednorázově, jiní za transakci (tedy jak za nákup, tak za prodej).

Korelace: V investicích se týká vzájemného vztahu, mezi různými aktivy, nebo investičními nástroji v portfoliu.
Například nejistota na trzích má korelaci se zlatem (čím vyšší nejistota na trzích tím víc roste zlato).

Investoři používají korelaci k identifikaci diverzifikačních příležitostí a k optimalizaci svého portfolia tak, aby dosáhli požadované úrovně rizika a výnosu. Měření a porozumění korelaci je tedy klíčové pro úspěšné investování.

Kryptoměnová peněženka: Jejím hlavním účelem, je poskytnout uživatelům bezpečné a efektivní řešení, pro práci s digitálními aktivy, jako jsou Bitcoin, Ethereum, nebo další kryptoměny. Peněženka, jako taková je stále na Blockchainu, může ale existovat ve formě softwaru, jako je mobilní/počítačová aplikace, nebo online prostředí. Dále existují tzv. hardwarové peněženky, což je ku příkladu flash disk, na kterém jsou nahrány privátní klíče, které jsou základem pro provádění transakcí.

Kurzovní riziko: Pokud mám vedený účet v CZK a koupím americkou akcii, která sice vyroste o 5%, ale za stejnou dobu vyroste CZK vůči USD o 6% v praxi realizuju 1% ztrátu. Tento typ rizika, je důležité zohlednit zejména u dlouhodobějších investičních strategií.

Likvidita: Je časová schopnost přeměny, v jednoduchosti za jak dlouho přeměním peníze na investiční nástroj od zadání pokynu a naopak, za jak dlouho jsem schopen z investičního nástroje udělat peníze.

Limit: Neboli limitní příkaz/pozice se dělí na Buy a Sell limit, v praxi to znamená, že si investor nastaví, na jaké pozici chce vstoupit do trhu, ať už formou Long, nebo Short pozice. 

LONG: Nebo li dlouhé pozice, (Nemá nic společného s délkou trvání investice) je označení nákupu za cílem spekulace na její nárůst.

Margin: Je množství peněz, které je nutné pro otevření a udržení pozice. Využívá se zejména u pákových nástrojů, které dokáží pomoct zvýšit investovanou částku.
Margin call – je situace, když hodnota investice klesne natolik, že již není dostatek záruky na účtu (margin) k pokrytí ztrát. Broker pak požaduje, aby investor přidal další finanční prostředky na účet.
Margin close – V okamžik, kdy investor nedokáže splnit požadavek na margin call a úroveň marže dále klesá, tak dochází k automatickému uzavření otevřené pozice investora, aby zabránil dalším ztrátám.

Market sentiment: V českém překladu sentiment trhu označuje celkový postoj, nebo pocit investorů a obchodníků k určitému trhu, nebo aktivu. Může být ovlivněn různými faktory, jako jsou ekonomické indikátory, události v médiích, nebo chování investorů.

Monetární politika: Je soubor opatření a rozhodnutí, které přijímá centrální banka s cílem ovlivnit měnovou nabídku, úrokové sazby a kreditní podmínky v ekonomice. Cílem monetární politiky, je dosáhnout určitých ekonomických cílů, jako je například stabilizace cen, dosažení plné zaměstnanosti a podpora ekonomického růstu. 

NFT: Neboli Non-Fungible Token, je digitální token, který je unikátní a nenahraditelný. Na rozdíl od fungibilních tokenů, jako jsou kryptoměny ( Bitcoin, nebo Ethereum), které jsou vzájemně zaměnitelné, NFT obsahuje informace o jedinečnosti a autentičnosti digitálního objektu, jako jsou digitální umělecká díla, hudební soubory, videozáznamy, virtuální pozemky, avatary a podobně.

P.A: Je označení, které lze v češtině přeložit jako “ročně”.

P.M: Je označení, které lze v češtině přeložit jako “měsíčně”.

P.Q: Je označení, které lze v češtině přeložit jako “čtvrtletně”.

Obchodní hodiny: Každý trh má své obchodní hodiny, v USA u akcií to je od 15:30 do 22:00 našeho času. V Evropě od 9:00 do 17 hod. 

Ochranná doložka / poison pill: Toto opatření, je navrženo tak, aby ztížilo, nebo odradilo snahu někoho převzít kontrolu, nad společností bez souhlasu vedení společnosti a souhlasu dalších akcionářů. Ochranné doložky mohou mít různé formy a mohou být implementovány různými způsoby např.
Akcionářské právo na nákup (akcionářská opce): Toto právo, umožňuje stávajícím akcionářům koupit další akcie za zvýhodněnou cenu v případě, že někdo získá určitý podíl v akciích společnosti.

OTC: Over-the-Counter: znamená, že obchod probíhá přímo mezi dvěma stranami, mimo organizované burzovní trhy. Občas se mu také říká mimoburzovní trh

Páka: Dává investorovi možnost (ne povinnost) nakoupit za více, než je majetek jeho obchodního účtu (využívá se primárně u CFD).
Pro lepší pochopení, pokud je u CFD akcie páka 1:5 a já mám na účtu 1 000.000kč znamená to, že můžu nakoupit až za 5 000.000kč. Díky využití páky roste nominální míra rizika, ale zároveň i potenciál výdělku.
Velmi často se používá i  anglická verze tohoto pojmu tedy “ LEVERAGE”

Parket: Ještě, před digitalizací burzy se obchodovalo na tzv. parketu. Jednoduše řečeno sál, kde se zadávaly fyzicky objednávky. I přes to, že je to časově náročné a prakticky nevyužívané, i v dnešní době např. burza NYSE tuto možnost poskytuje. 

Participace: Znázorňuje úroveň zapojení investorů, nebo účastníků na určitém investičním instrumentu.
Vyjadřuje, do jaké míry se investoři podílejí na daném trhu, nebo transakci. Čím vyšší je úroveň participace, tím větší je aktivita v daném odvětví, nebo trhu. Například vysoká úroveň participace na burze naznačuje, že mnoho investorů nakupuje a prodává cenné papíry, což může vést k vyšší likviditě a volatilitě na trhu.

Penny stock: Je slangové označení, pro akcie s nominální hodnotou pod 1$.
Velmi slangově, se můžeme setkat s pojmem “pink sheet”.

Premarket: Označuje dobu, před oficiálním otevřením burzy, kdy se obchodníci mohou zapojit do obchodování s cennými papíry, před řádnými obchodními hodinami. Během premarketu, se mohou uskutečňovat obchody s akciemi a dalšími finančními nástroji, ačkoliv se obchodní aktivita obvykle omezuje na určitou část dne, před oficiálním začátkem obchodování. Tato doba je často využívána k analýze a reakci na novinky a události, které by mohly ovlivnit trhy po otevření.
Nevýhody premarketu, jsou snížená likvidita a většinou i vyšší spread.

PullBack: Jedná se o dočasného snížení ceny. Je to v podstatě krátkodobý pokles ceny po období růstu, který může být způsoben různými faktory, jako jsou zisky, technické úrovně, fundamentální analýza nebo obecně tržní sentiment.Investoři často hledají pullbacky jako možnost vstoupit do trhu za nižší ceny, pokud věří, že aktivum má dlouhodobý potenciál růst.

Quantitative Easing (QE): Program centrální banky, kterým se zvyšuje nabídka peněz a snižuje úroková sazba, aby se stimulovala ekonomika.

Raiting: V akciovém slova smyslu, dávají bankovní, či analytické domy investiční doporučení, které jsou rozděleny mezi 5 základních bodů.
Buy (koupit): Doporučení, k nákupu daného cenného papíru.
Sell (prodat): Doporučení, k prodeji daného cenného papíru.
Hold (držet): Doporučení, k držení daného cenného papíru.
Outperform (nadprůměrný výkon): Doporučení, že daný cenný papír má vyšší očekávaný výkon, než tržní průměr.
Underperform (podprůměrný výkon): Doporučení, že daný cenný papír má nižší očekávaný výkon, než tržní průměr.

Ratingová agentura: Ratingové společnosti, mají klíčovou roli na finančních trzích a slouží k poskytování  hodnocení rizika k různým typům dluhopisů, akcií a dalších finančních produktů. Mezi hlavní funkce patří:
Hodnocení úvěruschopnosti (Bonity)
Hodnocení rizika
Transparentnost
Podpora investičního rozhodování
Podpora investičního rozhodování
Mezi 3 největší firmy, které dohromady drží více než 95% podíl na trhu patří Moody’s Investors Service (Moodys), Standard & Poor’s (S&P Global Ratings) ,Fitch Ratings.
Takovéto společnosti, jsou klíčové zejména pro vydávání dluhopisů. Právě Rating, od prestižní firmy zvyšuje v očích investorů konzervativitu, a proto si dluhopis může dovolit dát nižší úrok a to je právě důvod, proč jsou tyto agentury najímány.

Rozšířená emise: Tento pojem, zejména stávající investoři vidí neradi. Jde o to, že firma “vytvoří” nové akcie, které prodá na burze, čímž zvýší počet akcií a sníží podíl stávajících akcionářů.

Segregovaný účet: Znamená majetkově oddělený účet, kde se nemíchá majetek, účetnictví firmy a klientů. Je to absolutní standard, který musí dodržovat jakýkoliv obchodník s jakoukoli licencí na celém světě.

Shit coin: Slangové označení, pro altcoin, nebo li vedlejší/ alternativní kryptoměny. 

SHORT: Neboli krátké pozice (nemá nic společného s délkou trvání investice), se využívají zejména u derivátových investičních nástrojů, kdy investor spekuluje na pokles a tím vydělává.

S/L: Stop Loss, nebo li zastavit ztrátu je automatický pokyn, který uzavře pozici na předem nastavené ceně, kterou investor definuje maximální přípustnou míru rizika.

Slippage: Rozdíl mezi cenou zadání příkazu a realizací nákupu díky likvidity.

Složené úročení: Složené úročení je finanční princip, který spočívá v tom, že úroky jsou přepočítávány nejen k původní částce, ale i k již vydělaným úrokům, což vede k rychlejšímu růstu celkového výnosu investice, nebo úspory.
V praxi: U krátkodobých obchodů: zainvestuju 1 000.000kč a můj čistý výnos je 10%(100.000kč), u další investice tím pádem můžu být ze 1 100.000kč a pokud znovu vydělám 10% můj zisk bude 110.000kč a do následné investice můžu nastoupit s 1 210.000kč
U dlouhodobých obchodů: Nakoupím za 1 000.000kč investiční instrument, který během roku vyroste o 10%(100.000kč) tedy mám akcie za 1 1000.000kč pokud v následném roce udělá znovu 10%, tak už je to zhodnocení 110.000kč
Do sekce UŽITEČNÉ ODKAZY jsme pro vás přidali odkaz na kalkulačku složeného úročení.

Spin-Off: Jedná se o proces, při kterém mateřská společnost odděluje část svých aktiv do samostatné společnosti, kterou nazýváme spin-off společností. Tyto dvě společnosti jsou pak nezávislé a mají své vlastní akcionáře, manažery a hospodaří nezávisle na sobě.
Na příklad v roce 2022 společnost AT&T oddělila společnost Warner Bros Discovery
Pokud chceme do historie ještě hlouběji tak rok 2006 Došlo ke spin Offu MC Chipotle od MCdonaldu. 

Split: U tohoto pojmu, se jedná o rozdělení akcií, z jedné drahé, na více levnějších.

V praxi:  Pokud akcie stojí 1000$ a dojde ke splitu 1:10, tak se zvýší desetinásobně počet akcií v oběhu, ale zároveň se úměrně sníží jejich hodnota, pokud tedy vlastním 1 akcii za 1000$ před splitem 1:10, tak po splitu budu vlastnit 10ks akcií za 100$. Společnost k tomuto kroku přistupuje, zejména, když je akcie drahá a chce ji udělat dostupnější, nebo psychologicky levnou.

U firem, které se potýkají s potížemi a jejich akcie výrazně klesne na tržní ceně, může dojít k tzv. reverznímu splitu.
Př: vlastním 100ks akcií v nominální hodnotě 0,10$ po reverzním splitu budu vlastnit jednu “desetidolarovou akcii”

Stablecoin: Kryptoměna se stabilní hodnotou, které dosahuje navázáním na konvenční aktivum typu amerického dolaru, nebo zlata. Stablecoin disponuje minimální volatilitou. Typický příklad je USDT.

Stagflace: Označuje situaci, kdy ekonomika čelí současně stagnaci (tj. nízkému ekonomickému růstu, nebo recesi) a inflaci (tj. zvýšení cen zboží a služeb). Stagflace je nežádoucím jevem, protože představuje kombinaci ekonomických problémů, které mohou být obtížné řešit současně.

Spread: Jedná se o rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou (obdobně jako ve směnárně)

SWAP: Tzv. poplatek za držení pozice přes noc účtován u CFD obchodů.

T/P: Take Profit, nebo li realizovat zisk je automatický pokyn, který uzavře pozici na předem nastavené pro investora cílové ceně.

Ticker: Jedná se o symbol/ zkratku, pod kterou se obchoduje daná akcie na burze. Většinou je to 1-4 písmena u asijských trhů se tickery skládají z čísel. 

Token: Jde o digitální aktivum, které může být vytvořeno a obchodováno na blockchainové síti. Jedná se, o druh digitálního majetku, který může reprezentovat různé hodnoty, práva, nebo služby. Existuje několik druhů tokenů, v závislosti na jejich účelu a vlastnostech.

Trend: Je dlouhodobé směřování ceny aktiva, nebo trhu směrem nahoru. Dělí se na Bull/Bear market.
bull market – neboli býčí trh, je dlouhodobé období růstu cenových úrovní na finančních trzích, což obvykle přináší optimismus a důvěru investorů, kteří věří v budoucí růst.
bear market- neboli medvědí trh, je dlouhodobé období poklesu cenových úrovní na finančních trzích, což často vede k pesimismu a obavám investorů ohledně budoucnosti. Obecně se trh považuje za medvědí pokud klesne pod 20% od dosavadních maxim.

Valuace:  Je proces ocenění hodnoty firmy, nebo majetku v aktuálním čase. Tento proces provádí expert na základě různých faktorů, které zahrnují nejen finanční aspekty, ale také budoucí užitek a potenciál společnosti.

Velká sedmička: Známá též, jako Magnificent 7. Jedná se, o relativně nově vzniklý pojem označující 7 největších firem v USA, které zároveň mají více než 20% podíl na tržbách všech firem v indexu S&P 500.
Aktuálně, se jedná o: Microsoft, Apple, Nvidia, Alphabet (mateřská firma Google), Amazon, Meta platforms (mateřská firma Facebooku), Tesla.

Volatilita: Tento pojem lze chápat jako hybnost trhu. Lidově řečeno, čím víc graf skáče nahoru a dolů, tím je trh volatilnější.

W-8BEN: Je formulář, který nabízí někteří obchodníci. Po jehož vyplnění, se zamezí dvojímu zdanění amerických dividend.