České firemní dluhopisy – Aneb past na nezkušené investory
Díky tomu, že jsme se v poslední době setkali s tím, že se nabízí retailovým a málo nebo dokonce vůbec zkušeným investorům dluhopisy soukromých českých a nebo slovenských společností, rozhodli jsme se sepsat tento článek aby jsme poukázali na rizikovost a NEvhodnost takovýchto dluhopisů zejména v okamžik, kdy nabízí zhodnocení 5,8 nebo dokonce 12% P.A.
Ještě, než se pustíme do tohoto obšírného tématu, tak je zapotřebí vysvětlit si pár základních pojmů, se kterými se budeme v průběhu tohoto článku dost často setkávat.
Základní pojmy
Co je to dluhopis: Dluhopis je finanční nástroj, který představuje formu půjčky. Když si někdo koupí dluhopis, v podstatě půjčuje peníze emitentovi dluhopisu, což může být vláda, obec, nebo firma. Emitent se zavazuje, že v určitém čase (tzv. splatnosti) dluhopis odkoupí zpět a vyplatí investorovi nominální hodnotu dluhopisu plus úrok (kupón).
Emitent: Osoba nebo instituce, která vydává dluhopis a půjčuje si tak peníze.
Investor: Osoba, která kupuje dluhopis a půjčuje tak peníze emitentovi.
Nominální hodnota: Částka, kterou emitent na konci splatnosti dluhopisu splatí.
Kupón: Pravidelný úrok, který emitent vyplácí investorovi za půjčení peněz. Jedná se o ekvivalent akciové dividendy.
Defaultní míra: Defaultní míra u dluhopisů označuje pravděpodobnost, že emitent nebude schopen splatit dluh či úroky, což vede k selhání (defaultu).
Typické defaultní míry
A- High-yield, dluhopisy s velmi vysokou kreditní kvalitou, které jsou typické pro státy nebo velké společnosti jako je Coca-Cola, McDonald’s nebo Microsoft, kde míra zkrachovalosti je velmi nízká. U těchto dluhopisů je průměrná míra defaultu pod 1%.
B- Jedná se o spekulativní třídu, kde se bavíme o střední až nižší kreditní kvalitě s nižším ratingem, kde průměrná míra defaultu je na úrovni 2-10%. Tyto dluhopisy opět vydávají firmy nebo státy. Komplexně jde vypozorovat, že 1 z 10 dluhopisů není vyplacen.
C- Průměrná míra defaultu je 20- 30%, což znamená, že 1 z 5 nebo 1 ze 3 prostě nebude splacený. To už je velmi citlivá míra rizika, když zainvesntujete 3 M a reinvestujete po 1M, tak ten 1M budete zpět vydělávat velmi dlouho.
Jaký je problém u českých korporátních dluhopisů?
Velké množství firemních (korporátních) dluhopisů v ČR nabízí velké výnosy klidně i 12% a v takovém případě vyvstane otázka, proč si firma jednoduše nepůjčí v bance? Je to jednoduché banka si totiž před půjčením peněz “proklepne” žadatele o půjčku a když vyhodnotí nízkou bonitu (schopnost dlužníka splácet své závazky) prostě a jednoduše takovémuto žadateli nevyhoví, a proto se firmy obrací na širokou veřejnost a jako motivaci k zápůjčce nabízí velké zhodnocení.
Samozřejmě jiná situace je když dluhopis nabízí výnos např. 2,5% tedy nižší, než je úrok v bance. V takovémto případě jde v obecné rovině vnímat, že se firma snaží půjčit si peníze levně. Automaticky to ale neznamená, že se jedná o bezpečnou investici a před investicí do takových do dluhopisů je nutností nejdřív projít veškeré finanční data aby jste byly v obraze zda li je zápůjčka peněz firmě (koupě dluhopisu) bezpečnou investicí. Právě tato zmíněná složitost je důvod, proč není tento typ investic vhodný pro nezkušené investory jelikož se pod zástěrkou konzervativity může jednat o více, než rizikovou investici.
POZOR: Některé dluhopisové firmy jsou natolik rafinované, že Vám nabízí zástavu například nemovitostí, pozemkem a podobně, ovšem když si to propočítáte, tak zjistíte, že to co nabízí formou zástavy má mnohonásobně nižší tržní cenu, než vámi poskytnuté peníze formou koupi dluhopisu. Konec konců kdyby toto zajištění bylo adekvátní, tak by půjčila peníze i banka. Proto když vidím takové to dluhopisy tipu Bamboolik 11,5%P.A.,Živina 12% P.A., Mi-Band 14% P.A. „beru nohy na ramena“.
Jak se dá předejít takovémuto chybnému kroku?
Jednoduše stačí investovat tam, kde je to bezpečné a u dluhopisů se můžete setkat s tzv ratingem, kde se jedná o zhodnocení bezpečnosti a kvality dluhopisu profesinálními ratingovými agenturami. Ty nejrenomovanější jsou Moodys, SNP global nebo Fitchraings. Právě tyto 3 společnosti drží zhruba 95% veškerých udělovaných ratingů v celosvětovém měřítku, což z nich činí elitu ve svém oboru a jejich rating má pro investory oprávněně velkou relevanci a váhu. Bohužel u českých korporátních dluhopisů se s ratingem prakticky nesetkáte a pokud ano, tak se v drtivé většině případů nejedná a renomovanou ratingovou agenturu.
Samozřejmě všichni investoři chcou vysoký výnos ale je potřeba si uvědomit, že tento tučný výnos se musí také někde vzít. Realita je taková, že výrazně přes 50% dluhopisů v ČR není splaceno. Jen od začátku letošního roku bylo ČNB schváleno více, než 18 miliard kč, kde většina z nich refinancuje ještě staré dluhopisy, což je velice nebezpečné a rizikové pro všechny investory.
Před nedávnem mi volal jeden “sympatický pán,” který mi nabízel výhodné dluhopisy společnosti Deprostav.cz s úrokem 10% P.A. a když jsem ho konfrontovat s realitou, tak se začal ohánět tím, že se jedná o dluhopis schválený Českou národní bankou a po otázce proč si Deprostav nepůjčí levněji v bance mi „tipl“ telefon.
Pozor, to že mají dluhopisy prospekt ČNB neříká nic o kvalitě dluhopisu ale o tom, že ČNB pouze schválí technickou struktur toho daného prospektu ale nehodnotí pravdivost ani kvalitu této investice.
Pro příklad přidáváme pár známých afér dluhopisů jejíž prospekt byl schválen ČNB.
1) Arca Capital: Kauza Arca Capital se týká rozsáhlého kolapsu jedné z největších investičních skupin v Česku a na Slovensku, která se dostala do insolvence v roce 2021. Arca Capital, vedená Rastislavem Veličem, vydávala dluhopisy a směnky s vysokými úroky, což lákalo mnoho investorů. Skupina se však zadlužila až do výše 19 miliard korun. Když se dostala do finančních problémů, reorganizační plány byly opakovaně zpochybňovány, což vedlo k odmítnutí plánu reorganizace soudem v roce 2023. Celkově tato situace zasáhla tisíce věřitelů, kteří mají obavy, že se ke svým penězům již nedostanou.
2) PREMIOT: Premiot Group byla investiční společnost zaměřená na reality a postupně se dostala do finančních potíží poté, co přestala vyplácet úroky a jistiny z dluhopisů v hodnotě 2–3 miliardy Kč. Problémy začaly na přelomu let 2022 a 2023, kdy věřitelé přestali dostávat platby. Skupina problém vysvětlovala jako administrativní chybu, ale insolvence pokračovala, což postihlo tisíce investorů. Některé dceřiné firmy Premiotu vyhlásily úpadek, přičemž probíhá reorganizace, která má za cíl maximální uspokojení věřitelů, i když část právníků považuje tento proces za rizikový a nevyřešitelný.
3) Ondrášovka: Kauza dluhopisů Ondrášovky se týkala společnosti OH Investments (dříve Ondrášovka Holding), která emitovala dluhopisy s cílem financovat své potravinářské aktivity, konkrétně výrobu minerálních vod prostřednictvím firem Ondrášovka a Karlovarská Korunní. Tyto dluhopisy měly pomoci s refinancováním dluhů spojených s akvizicí Karlovarské Korunní. Nicméně, společnost následně prodala své podíly v těchto firmách společnosti Kofola, aniž by informovala investory, že vybrané prostředky budou investovány do jiných oblastí, jako např. finančních fondů spravovaných společností REDSIDE. To vedlo k vážnému ohrožení investic držitelů dluhopisů. Někteří investoři byli mylně přesvědčeni, že nový majitel převezme závazky, což se však nestalo. Věřitelé OH Investments nyní čelí možnosti, že nebudou schopni své prostředky zpět získat, a někteří plánují zahájit insolvenční řízení.
Jak investovat do dluhopisů a nespálit se?
Vždycky berte v potaz to, že bezpečnost vaší investice má být na prvním místě, proto je dobré investovat do burzovně obchodovatelných dluhopisů. Burzovní dluhopis můžete kdykoliv prodat oproti nákupu od distributora v ČR, kde doufáte, že se dluhopis dožije své splatnosti, takže zde chybí i likvidita.
Při investic do dluhopisů je důležité vzít v potaz tzv. defaultní míru, která nám ukazuje konkrétní hodnotu nesplacených dluhopisů. U burzovně obchodovaných dluhopisů se liší na jejich kreditním ratingu. Obecně platí, že čím nižší rating tím vyšší míra splátkovosti.
Nejbezpečnější cestou je tedy nakoupit ETF, které obsahuje dluhopisy a o takových to ETFkách jsme v minulosti psali na našich stránkách.
Na závěr přikládáme seznam hlavních rizik, které jsou spjaty s investicí do dluhopisů.
1.) Pokud koupíte dluhopisy, tak ten Vám nese kupon, který má jednoduchý úrok. Př vložíte 1M a úrok je 8%, tedy kupon, který dostáváte každý rok nese jen 8% – srážková daň 15%. V jednoduchosti u dluhopisů se Vám zúročí pouze jistina a zbytek se Vám vyplácí. Zároveň je potřeba si uvědomit, že zde přichází i důležitý aspekt ve formě inflace.
2.) Riziko ušlého zisku, které jsou schopni investoři akceptovat pokud se jedná o konzervativní investici, ovšem jak je zřejmé tak u privátních dluhopisů se o konzervativní investici určitě nejdená.
Pokud koupíte akcie, tak máte větší potenciál v rámci výdělku, tak i složeného úročení ale především i výplaty dividend.
3.) To nejhlavnější ale je to, že dluhopis nemusí být nikdy splacen a investor může přijít o 100% svého vkladu.